Zveřejněno 11. 5. 2023
Jana Godarová (Ellie)
KÚJ – koordinátorka agendy revizních komisí
jana.godarova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Lucie Borešová (Korunka)

Kontrola dotace ve skautISu - vzdělávací akce

Kontrola správného vyúčtování dotace z pohledu revizní komise.

Postup kontroly dotace vzdělávací akce

• předloží vyúčtování akce: prvotní a účetní doklady (a pokud byly pořízeny věci spadající do operativní evidence, předloží i ji)
  • určí dotované doklady

člen RK v roli „pořadatelská jednotka: revizní komise nalezne:

modul Akce -> Vzdělávací akce

• vedení akce, jejich funkce - záložka Vedení akce
  • datum schválení akce jednotkou - záložka Stav a odevzdání
  • předpokládaný rozpočet akce - záložka Rozpočet (nebo na záložce Dotace -> Žádost o dotaci, kam se rozpočet propisuje)

modul Dotace -> Dotace mé jednotky -> Typ dotace: Vzdělávací akce

• skutečné výdaje a příjmy akce - záložka Závěrečný rozpočet
  • dotované doklady - záložka Vyúčtování dotace
  • seznam účastníků a jejich účast - záložka Skutečná účast
  • rozhodnutí o dotaci, které obsahuje podmínky dotace - záložka Odevzdání a potvrzení

Dle Hospodářského řádu (sekce 4, bod 20 - 25) velké akce vždy schvaluje rada pořadatelské jednotky. Výše dotace na pobytový den se řídí Směrnicí ke vzdělávacím akcím pro daný rok.

Na základě podkladů ze skautISu a podkladů od jednotky/​vedoucího akce probíhá kontrola splnění podmínek dotace na vzdělávací akce:

• možnost dotování daného výdaje
  • dodržení kofinancování
  • akce nesmí být zisková

Předložené doklady musí splňovat náležitosti, a pokud bylo na akci zakoupeno vybavení, musí být zavedeno do operativní evidence jednotky.

Hospodaření akce schvaluje vedoucí akce (případně dle vnitřních pravidel jednotky).

• chyby v dokladech, např.:

• neuplné/zkracované názvy jednotek,
    • překlepy v IČ,
    • nedostatečná identifikace zboží/položek,
    • částka na výdajovém pokladním dokladu musí odpovídat součtu částek na prvotních dokladech (zaokrouhlujeme až celkový součet částek za všechny doklady, nikoliv částku na každém dokladu)
  • soulad závěrečného rozpočtu a dotovaných položek: pokud v dotovaných dokladech jsou např. potraviny za 90 tis., tak musí být v závěrečném rozpočtu potraviny minimálně za 90 tis.
  • závěrečný rozpočet

• závěrečný rozpočet vzdělávací akce nesmí být ziskový, protože akce je dotovaná
    • pokud je akce ztrátová, měla by jednotka myslet na to odkud nesoulad příjmů a výdajů bude krytý (do skautISu jednotka zadává na tuto částku vlastní prostředky OJ)

Po kontrole podkladů připojuje RK své vyjádření do skautISu (nápověda , v roli „pořadatelská jednotka: revizní komise“ )

Odkaz pro vyjádření k vyúčtování dotace je součástí automatického informačního e-mailu, není nutné ve skautISu vyhledávat.

Vzdělávací akce a jejich dotace nejsou ve skautISu jediné. Dále tam najdeš dotace na:

• Akce pro neorganizovanou mládež
  • Celostátní akce
  • Nové oddíly
  • Opravy a údržba staveb
  • Strategie
  • Vzdělávací dny

Podklady, které si od jednotky vyžádat se odvíjí od projektu a typu dotace; postup kontroly vyúčtování a potvrzení RK ve skautISu je ale stejný.