( Aktuální )
Zveřejněno 19. 9. 2023
Ondřej Peřina (Jerry)
VRJ – zpravodaj pro ICT a organizaci
ondrej.perina@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

Sněmy a volby v jednotkách

Sněm je nejvyšším orgánem organizační jednotky a projednává a rozhoduje věci, které přesahují běžnou činnost rady jednotky. Koná se typicky jednou za tři roky. A na takovém řádném sněmu organizační jednotky se volí vedení OJ, členové rad, revizní komise a delegáti na vyšší sněmy.

Samotné sněmy OJ se řídí Organizačním řádem a také aktualizovanou Směrnicí k VSJ a sněmům OJ, které jsou již novelizované a můžete si je kdykoliv projít. Stejně tak na Křižovatce již najdete kompletní sadu informací týkající se zapisování do spolkového rejstříku, což je i po volebních sněmech podstatná agenda.

📅 Organizační jednotky své sněmy musí svolat v následujících termínech:

  1. sněmy středisek proběhnou nejpozději 5. 11. 2023
  2. sněmy okresů proběhnou nejpozději 17. 12. 2023
  3. sněmy krajů proběhnou nejpozději 28. 1. 2024

Realizace sněmu a zápis

🗂️ Balíček s průvodcem střediskovým sněmem a zápisem ze sněmu
je ke stažení na Křižovatce (aktuální verze z května 2023) a také u každého sněmu přímo ve skautISu.

V balíčku najdete nejen kompletní šablonu pro zápis ze sněmu, ale také metodický text, který připomíná nejdůležitější informace pro pořádání střediskového sněmu, jeho svolání i uspořádání, a pak také informace ke krokům, které po proběhlém sněmu mají navazovat.

Na co při přípravách sněmu nezapomenout?

Projděte si článek, který podrobně přináší důležité informace k přípravám i konání sněmů organizačních jednotek, stejně tak odpovídá na mnohé dotazy související s volbami, termíny sněmů i zápisy do spolkovém rejstříku po sněmu:

📰 Článek: Na co nezapomenout a co vám se sněmem jednotky pomůže?

Pokud i pak máte nějaký dotaz či nejasnost, neváhejte využít možnost položit svůj dotaz na Facebooku ve SkautFóru v diskuzním vláknu ke sněmům nebo napište e-mail na podpora@skaut.cz .

Předsněmová diskuze

V období sněmů organizačních jednotek (přibližně od června 2023 do ledna 2024) probíhajících před VSJ 2024 se tradičně koná i předsněmová diskuze. S ohledem na přípravu budoucí Strategie 2030 a snahu získat co nejvíce podnětů z celé organizace by se i součástí sněmů OJ měly stát tzv. strategické besedy (obsahují 11 diskuzních témat). Žádná další témata ani jiné formy předsněmové diskuze nebudeme před nejbližším Valným sněmem z ústředí připravovat. Rádi bychom se koncentrovali především na Strategii 2030. 

Kam dál?

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.