( Aktuální )
Zveřejněno 6. 3. 2022
Barbora Trojak (Brambůrka)
KÚJ – tisková mluvčí
barbora.trojak@skaut.cz

Pečujme i o sebe

Většina z nás v těchto dnech zpracovává pocity ohrožení, úzkosti a bezmoci nebo viny a často tápeme, jak se s náročnou situací vyrovnat.  Přirozenou reakcí na úzkost a bezmoc je mnohdy až hektická činnost, snažíme se být užiteční a hledáme smysl. To nás ale může rychle vyčerpat, obzvlášť pokud u toho zcela zapomeneme na naše potřeby a psychohygienu.   Pokud se chceme pustit do pomoci, především té dlouhodobé, musíme se to naučit dělat zdravě a udržitelně. A aniž bychom chtěli jakkoliv věštit, je pravděpodobné, že naší pomocné ruky bude třeba nejen v nejbližších týdnech. Naučit se posilovat vlastní duševní zdraví může být i velká šance, jak v této oblasti mnohem snáz a lépe podpořit i uprchlíky z Ukrajiny.

Zdroje, které vám v této oblasti mohou pomoci:

- Živé vysílání Duševní zdraví a pomoc druhým v době ruské invaze na Ukrajině
Rozhovor s psychoterapeutem a psychiatrem Tomášem Rektorem a dlouholetou dobrovolnicí a ředitelkou MKC Praha Zuzanou Schreiberovou

- KPZ pro duševní zdraví - infografika

- Článek Abychom pomohli ostatním, potřebujeme pomoci sobě

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.