( Aktuální )
Zveřejněno 1. 2. 2023
Markéta Byrtusová
KÚJ – koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Harušťáková (Žíža)

Co teď mohu dělat?

Aktuálně: Poslat světlo a teplo na Ukrajinu

Na Ukrajině panuje mráz a řada oblastí je bez proudu nebo zažívá výrazné výpadky elektřiny. Je tak těžké se zahřát, uvařit si jídlo, posvítit si – věci, které my považujeme za samozřejmost jsou pro obyvatele Ukrajiny teď často vzácností. Díky spolupráci s Rotary máme možnost dopravit na Ukrajinu potřebný materiál a díky ukrajinským skautům a skautkám se dostane tam, kde ho místní lidé potřebují. Materiál na výrobu svíček v plechovce skauti předají místním dobrovolnickým skupinám, které svíčky vyrábí.

Veškeré informace a termíny naleznete na speciální sbírkové stránce .

Pomoc integrovat mladé dospělé z Ukrajiny do české společnosti

V současné době je pro nás jako společnost velkou výzvou začleňování mladých lidí - uprchlíků z Ukrajiny ve věku 15 až 28 let. Většina z nich nechodí na střední nebo vysokou školu v České republice, jsou sociálně izolovaní, nemají v novém místě bydliště žádné vazby či kamarády, neznají žádné české vrstevníky. Chtěli byste s roverským kmenem pomoci mladým Ukrajincům a uspořádat pro ně integrační aktivitu? Zde jsme pro vás sepsali několik tipů, jak na to.

Připravit jednoduchou volnočasovou aktivitu, kde se kluci a holky z Česka a Ukrajiny potkají

Stráví spolu např. odpoledne plné sportovních her, dopoledne nad společným pečením koláčů nebo vařením boršče nebo večer u ohně s písněmi. V leckterých místech může bý takový program příjemným zpestřením i jen pro ukrajinské rodiny, které žijí např. v odlehlejším ubytovacím zařízení. I na tyto aktivity vám finančně přispějeme tak, abyste mohli nakoupit např. sportovní vybavení nebo materiál na rukodělné aktivity.

Umožnit dětským uprchlíkům stát se součástí vašich oddílů

Mnozí z vás už tak učinili, jiní možná ještě váhají. Připomínáme, že s odstraněním obav nebo komunikačních bariér vám může pomoci naše metodika a celá sekce Podpora práce s dětmi . Od září 2022 vám pak pro ukrajinské nováčky nabízíme i finanční podporu na jejich skautování.

Přispět finančně

Ukrajinští skauti a skautky potřebují akutně finanční podporu k tomu, aby mohli pokračovat v humanitárních akcích ve své zemi a pomáhat tak lidem zasažených válkou, kterým dochází jídlo a základní věci denní potřeby. Přispějte prosíme jakoukoliv částkou do mezinárodní skautské sbírky bit.ly/​scoutsukraine

Vyberte si respektovanou organizaci, ideálně tu, která na místě dlouhodobě působí nebo má v oblasti partnery.

Člověk v tísni  / 0093209320/​0300

Červený kříž: 333999/​2700, VS 1502

Paměť národa:   https://www.darujme.cz/​projekt/​1205934

nebo Armáda spásy, Charita ČR, Adra, UNICEF a další. 

Přispět jinak (materiálně, dobrovolnicky)

Vše k aktuální potřebě pomoci a možnostech zapojení najdete zde:

www.pomahejukrajine.cz

www.stojimezaukrajinou.cz

Doporučujeme také hledat příležitosti na úrovni obcí (obec, farnost, charita, místní spolky, ...) a krajů. Kraje zřizují asistenční centra a většina z nich potřebuje dobrovolníky.

Velkou pomocí je program pro děti lidí čekajících ve frontách před cizineckou policií, směrování a jiná pomoc v asistenčních centrech, pomoc na nádraží - přesměrování na asistenční centra apod. Pátrejte po příležitostech u organizací a samospráv.

Sbírky potravin

Potravinové banky aktuálně potřebují pomoc se zásobováním  

Finanční pomoc potravinovým bankám můžete posílat na účet 2801541770/​2010. Potravinové banky pak nakoupí ve velkém často levněji.

Další dobré zdroje informací

Ukrajinská ambasáda 

(pravidelně aktualizovaný seznam materiálu a odběrných místa)

Mnoho sbírek probíhá na úrovni obcí, krajů, ve farnostech a podobně. Mnoho skautských oddílů, středisek či krajů se na nich podílí. Vždy nejdříve hledejte ve svém nejbližším okolí. 

Lokální pomoc

Na mnoha místech jsou již ubytovaní první uprchlíci. Nejdříve budou potřebovat zajistit materiálně (oblečení, nábytek, jídlo, školní potřeby, ), později budou řešit práci, hlídání pro děti, volnočasové aktivity pro děti nebo pomoc s českým jazykem. U toho všeho můžete být užiteční. 

Můžete nabídnout pomoc přímo těm, kdo je ubytovali. 

Máte-li známé z Ukrajiny, nabídněte pomoc, nasměrujte je k potřebným informacím.

MZV: https://www.mvcr.cz/.../informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx

I malé kroky stačí 

Vybírejte si pečlivě relevantní zdroje informací, buďte velmi opatrní při sdílení zpráv popisujících ukrajinskou realitu.

Dejte viditelně a slyšitelně najevo svou podporu Ukrajině.

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.