Toto je pouze náhled.
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Vůdcovský lesní kurz

Obsah vůdcovského lesního kurzu

Posláním vůdcovského lesního kurzu (dále VLK) je především příprava pro roli skautského vůdce – v oblasti znalostí, vědomostí, dovedností, postojů a návyků. Jsou optimální formou přípravy na složení vůdcovské zkoušky, která zpravidla bývá součástí programu VLK.

Obsah VLK vychází z jeho poslání, tj. dobře připravit účastníka na roli skautského vůdce. Základní náplň je určena obsahem vůdcovské zkoušky. VLK podle možností obsahuje i další programy, které podporují všestranný rozvoj osobnosti účastníků, nebo které pro ně mohou být inspirací při činnosti v oddíle. Často obsahuje i prvky skautského táborového programu.

VLK se také může částečně profilovat, jednak podle výchovného stupně, na který se zaměřuje (například vlčata a světlušky), a pak také větším důrazem na některou z oblastí skautské výchovy (např. vodní skauting, duchovní výchova, tábornictví atp.).

Minimální délka akce

VLK trvá nejméně 14 dnů, z toho alespoň týden v celku, nejlépe v prostředí stanového tábora

Vstupní podmínky pro uchazeče

• vstupní podmínky pro uchazeče o složení vůdcovské zkoušky.

Akce si může stanovit i další vstupní podmínky nad rámec těch výše uvedených. Z výše uvedených vstupních podmínek může udělit výjimku (není-li napsáno jinak) pouze zpravodaj VRJ pro vzdělávání po odůvodněné žádosti na emailu vzdelavani@skaut.cz .

Absolventské podmínky pro uchazeče

• aktivní účast na všech částech VLK (výjimky může udělit vůdce VLK),
  • dle rozhodnutí vůdce VLK (součástí podmínek zpravidla bývá i složení vůdcovské zkoušky).

Instruktorský sbor

Instruktorský sbor VLK musí mít kromě vůdce alespoň 3 další stálé instruktory s instruktorskou kvalifikací, z nichž jeden (či více z nich) je zástupcem vůdce.