Zveřejněno 9. 9. 2024
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Čekatelská zkouška (ČZ)

Je základním stupněm činovnického vzdělávání, ostatní vzdělávání na ni často navazuje. Je možné ji získat od věku 15 let.

K čemu je ČZ potřeba

Čekatelská zkouška vám umožní spolupůsobit ve vedení oddílu, zastupovat vedoucího oddílu nebo vést jednotlivé krátkodobé akce se souhlasem a podle pokynů vedoucího. Ve spojení se speciální zkouškou pro vedení klubu dospělých umožní i vedení klubu dospělých. Ti, kdo získají čekatelskou zkoušku, dostanou čekatelský dekret a mohou nosit čekatelský odznak na kroji.

Obsah ČZ + absolventská podmínka

ČZ tvoří vybraná kritéria, která odpovídají tzv. kompetenčnímu profilu vedoucího oddílu.  Kritéria zahrnují takové oblasti, jako jsou myšlenkové základy skautingu, metodika skautské výchovy, zdravověda, základy psychologie a pedagogiky, hospodářské a právní minimum, aj. Přesný obsah ČZ najdete v příloze č. 1 Směrnice k obsahu vybraných činovnických kvalifikací . Do velké míry „zpracovaný obsah ČZ“ najdete i v příručce „Čekatelská zkouška“ (doplnit odkaz).

Kromě úspěšného splnění kritérií z obsahu ČZ je důležitou součástí této kvalifikace také praktický úkol, a to vedení vícedenní výpravy pro svůj oddíl pod dohledem vedoucího.

Všechny podmíny pro udělení ČZ musí být splněny do 18 měsíců.

Vstupní podmínky:

• Věk minimálně 15 let,
  • U účastníků mladších 18 let zákonným zástupcem vyjádřený souhlas s účastí (v případě čekatelského nebo čekatelského lesního kurzu),
  • Souhlas vedoucího střediska a vyjádření vůdce výchovné jednotky (oddílu), kde jsi registrován,
  • Vyjádření lékaře o zdravotní způsobilosti pro práci s dětmi (ne starší než 24 měsíců),
  • Čestné prohlášení o bezúhonnosti.

V případě samostatné čekatelské zkoušky bez kurzu také tyto podmínky:

• Věk minimálně 21 let nebo
  • Alespoň 17 let v případě, že se uchazeč v minulosti účastnil roverského či dalšího kurzu nebo metodického semináře nebo regionální výměny zkušeností či Víkendu oddílových rad (VOR) nebo
  • Alespoň 15 let v případě, že uchazeč v minulosti absolvoval lesní kurz.

Co se rozumí roverským a dalším kurzem, metodickým seminářem, regionální zkušeností, roverským kurzem a VORem - rozepisovat zde a dávat odkaz do databáze?

Opravit a doplnit grafiku! Check dle ŘVČČJ!

A pak také doplnit jako druhý odkaz odkaz na Příručku k ČZ.

Kde můžete ČZ složit

• ČZ je možné získat na čekatelském lesním kurzu (zpravidla 10 dnů na táborové části v létě a k tomu několik víkendů), čekatelském kurzu (několik víkendů) nebo v rámci samostatné zkoušky bez přípravného kurzu.

Pro hledání vhodné příležitosti získat ČZ sledujte Databázi vzdělávacích akcí .