Zveřejněno 9. 9. 2024
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Střediskové minimum (SM)

Střediskové minimum (obvykle) navazuje na vůdcovskou zkoušku a je určeno všem vedoucím a zástupcům vedoucích středisek a jiných organizačních jednotek.

K čemu je SM potřeba

Střediskové minimum je povinnou kvalifikací pro vedoucí (a od 1. ledna 2025 i zástupce vedoucích) organizačních jednotek (OJ).

Ti jsou povinni kvalifikaci získat nejpozději do 1 roku od zvolení do funkce.

Výjimky:

• Výjimka je automaticky udělena činovníkům, kteří v posledních 5 letech od nástupu do funkce působí či působili po dobu minimálně 24 měsíců v roli vedoucího organizační jednotky (do uznávaných let se nezapočítávají roky, kdy osoba funkci vykonávala s výjimkou udělenou nadřízenou jednotkou). Získání kvalifikace střediskového minima je pro tyto činovníky pouze doporučené, byť i pro ně může být užitečné.
  • Výjimka je automaticky udělena zástupcům vedoucího organizační jednotky, kteří byli uvedeni do funkce před 1. lednem 2025. Těm postačuje čekatelská zkouška. Získání kvalifikace střediskového minima je pro tyto činovníky pouze doporučené, byť i pro ně může být užitečné.

Výjimku z kvalifikačního předpokladu smí dále v odůvodněných případech udělit nadřízená VOJ (v případě krajů uděluje výjimky VRJ).

Obsah SM

SM odpovídá tzv. kompetenčnímu profilu vedoucího organizační jednotky. Přináší důležité informace z oblasti práva, bezpečnosti, vedení týmu a práce s dobrovolníky, koordinace výchovné činnosti a finančního řízení. Pomůže vám zorientovat se ve všech těchto důležitých oblastech a zároveň poskytne příležitost ke sdílení praktických rad a zkušeností i načerpání motivace. Úplný obsah SM najdete ve Směrnici ke kurzům střediskového minima. Do velké míry „zpracovaný obsah SM“ najdete i v Příručce pro vedoucí středisek (DOPLNIT ODKAZ).

Kvalifikace se získává absolvencí kurzu střediskového minima (součástí není kvalifikační zkouška).

Vstupní podmínky:

• Věk minimálně 18 let (před dnem absolvence),
  • Absolvování vůdcovské nebo zvláštní zkoušky (pro účastníky bez vůdcovské zkoušky - viz níže) - nejpozději do 18 měsíců od zahájení kurzu SM,
  • Čestné prohlášení o bezúhonnosti.

Kde můžete hledat kurzy SM

Pro hledání vhodné příležitosti přihlásit se na kurz SM sledujte Databázi vzdělávacích akcí.

Zvláštní zkouška pro účastníky bez vůdcovské zkoušky

Kurzu střediskové minima se můžete zúčastnit i bez vůdcovské zkoušky, ale nejpozději do 18 měsíců je pro získání kvalifikace nutné vůdcovskou zkoušku složit nebo složit zvláštní zkoušku k ověření vybraných kritérií vůdcovské zkoušky (viz Příloha č. 2 Směrnice ke kurzům střediskového minima). Ověřují se kritéria důležitá pro koordinaci činností v OJ.

Ověření 18 vybraných kritérií může proběhnout u jakékoliv schválené zkušební komise pro vůdcovské zkoušky, po dohodě s ní. Jednou ročně je také sestavována komise na ústřední úrovni (potřebu přezkoušení účastníči absolventů kurzů SM zjišťujeme přímo u kurzů SM a možné zájemce pak individuálně oslovujeme). Zkoušení ústřední komisí probíhá online ve formě úkolů, testů a pohovorů, obvykle během zimních měsíců a dle dohody se zájemci o zkoušku (je do značné míry individualizovaná).

I přes možnost složení zvláštní zkoušky místo celé vůdcovské zkoušky, vůdcovskou zkoušku vedoucím organizačních jednotek doporučujeme, a to hlavně z důvodu silného zaměření na výchovnou oblast. S její znalostí pak může vedoucí jednotky lépe cílit pomoc a podporu výchovné činnosti.