Jak začít s vedením střediska
Pokud nemáš středisko ještě předané, mrkni na návod:
Jak začít s vedením střediska?
Ujasni si stav střediska ve třech základních oblastech: hospodaření, oddíly a nemovitosti.
Hospodaření střediska musí být zajištěno. Máš přehled o střediskovém majetku? Inventáři, penězích v hotovosti i na účtu? Nezapomeň na pohledávky a závazky. Zjisti si termíny podávání žádostí o dotace a termíny a podmínky vyúčtování již přidělených dotací. Víš, kdo vede vaše účetnictví? Jak se v minulosti sestavoval rozpočet? Nemusíš vše zgruntu měnit, ale udělej si v těchto záležitostech jasno, ať tě nic nemile nepřekvapí.
U oddílů spadajících pod tvé středisko si udělej základní přehled o tom, jak fungují. Sejdi se s vedoucími oddílů a zjisti, jak se jim daří. Možná objevíš i něco, čím by se navzájem mohli inspirovat. Udělej si přehled o kvalifikaci činovníků, abys jim mohl nabízet další vzdělávání. Mají oddíly představu o své budoucnosti? Vychovávají si případné nástupce ve vedení? Pobavte se a zjisti, co je tlačí. Nenechte problémy přerůst přes hlavu – řešení hledejte v součinnosti.
Co z toho středisko vlastní? Kde je v nájmu? Nebo něco samo pronajímá? Zjisti veškeré skutečnosti, najdi smlouvy a ujisti se, že jsou nemovitosti ve vhodném stavu. Bude někde nutná rekonstrukce? Z čeho se zaplatí? Pomalu o tom začni přemýšlet a vezmi do úvahy i pojištění nemovitostí.
Tohle mělo zaznít na začátku: Nejsi na to sám/sama! Už na sněmu jste kandidovali ve dvojici – ty a tvůj zástupce. Právě on nebo ona je při vedení střediska tvou pravou rukou. Do „výkonného týmu“ pak můžete přibrat další osoby, které budou mít funkci hospodáře, zpravodaje atd.
S jejím souhlasem můžeš jmenovat zpravodaje právě pro takové oblasti, které vaše středisko potřebuje. Jmenuj je znovu i v případě, kdy funkce zůstávají stejným lidem z předchozího období. Usnesení rady by se mělo objevit v zápise. Rozdělení práce a odpovědnost za fungování vaší organizace leží na tobě.
Nejdřív se ve své nové funkci „zabydli“ a osahej si, co to znamená skautské středisko vést. Nejspíš už tě při tom začnou napadat věci, které by šly změnit k lepšímu. Možná právě proto ses o funkci ucházel/a. Zamysli se nad fungováním střediska v minulosti a společně s ostatními v radě popřemýšlejte nad budoucností . Chcete zachovat stejný směr, nebo kurz upravit? Udělejte si představu o časovém horizontu případných změn na tři roky vašeho vedení.
Připomeňte si roční plán střediska. Pokud u vás nic takového neexistuje, udělejtej si aspoň přehled o probíhajících aktivitách a nedokončených procesech. To se může týkat velkých projektů, akcí pro veřejnost i interní administrativy (vyúčtování, revize, inventarizace aj.).
Středisko by mělo mít dostatečný počet náležitě kvalifikovaných činovníků, aby byla zajištěna budoucnost jeho a jeho oddílů. Po celou dobu podporuj činovníky vašeho střediska v dalším vzdělávání. A začni u sebe. Máš ty a tvůj zástupce tzv. střediskové minimum – kvalifikaci potřebnou pro vedení střediska?
Potřebuješ poradit?
- Zkus se zeptat svého předchůdce.
- Zkus se zeptat ostatních vedoucích středisek a předsedy na okrese či kraji.
- Domluv se a zajdi se podívat pro inspiraci na střediskovou radu k jinému středisku.
- Podívej se do kapitol Příručky pro vedoucí střediska [LV13].
- Podívej se na Křižovatku[LV14] či Facebook[LV15] (či specializované facebookové skupiny).