( Aktuální )
Zveřejněno 23. 10. 2023
Kateřina Slavíková
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
katerina.slavikova@skaut.cz

Vybrané časté otázky

Střediska často řeší podobné situace. Inspiruj se, jak přistupovat k těm nejběžnějším.

Nejčastější otázky

Základem je funkční družinový systém a postupné předávání odpovědnosti od malička. Pak je to systematická příprava spolupracovníků, rozdělení úkolů, více se dočteš v článku o nástupnictví.
Inspiruj se také v kapitole Nástupnictví  zpracované v Metodice pro výchovné zpravodaje. Tipy a rady jsou platné pro kohokoli, kdo chce aktivně řešit ve svém středisku nástupnictví - tedy i pro tebe.

Někdy se činovníci brání vyjet na kurz. Vyhlédnout mimo skautskou bublinu vlastního oddílu či střediska je však důležité. Jak jim můžeš pomoci?

  • Zorganizuj besedu s někým, kdo se právě ze vzdělávacího kurzu vrátil. Ukažte fotky, vyprávění o programu a nevšedních zážitcích… Určitě nadchnete někoho dalšího! Besedy s účastníky kurzů se vyplatí zavést pravidelně (např. tradičně na podzim po letních lesních kurzech). Nejen kvůli motivaci, ale také ke sdílení nápadů a inspirace, kterou účastníci z kurzů přivezou.
  • V případě, že zájemce nechce vyrazit na kurz sám, nabídni týmový kurz, kam může vyrazit celá oddílová rada. Týmy intenzivně spolupracují a díky tomu se ještě lépe poznají. Do oddílu se pak nevrátí pouze jeden nadšenec plný nápadů, ale nadšenců více.
  • Měj dobrý přehled o nabídce kurzů na kurzy.skaut.cz  . Někomu může vyhovovat konkrétněji zaměřený kurz (např. jen pro holky nebo jen pro kluky, se symbolickým rámcem apod.), jiný se může uvolnit jen o víkendech, další se potřebuje účastnit i s dětmi.
  • Pomoz překonat technické a organizační překážky - např. pohlídat si termín přihlášky přes skautIS může být pro někoho nepřekonatelnou výzvou.
  • Uvolněte vedoucí z tábora, ať mohou ušetřený čas investovat do skautského vzdělávání. Tábor vždy vede tým a nikdo není nenahraditelný.
  • Podpořte účast finančním příspěvkem ze střediska. Buďte však opatrní s kladením podmínek - například pokud nabídnete finanční příspěvek pouze naproti závazku, že účastník následně přebere oddíl nebo se stane zástupcem, může mít taková nabídka úplně opačný efekt. Myslete také na to, že absolvence kurzu a/​nebo získání kvalifikace není vždy plně pod kontrolou účastníka, proto vždy zohledňujte konkrétní situaci, než účastnický poplatek odmítnete proplatit.
  • Zorganizuj seminář o aktuálním tématu, které řešíte, přímo u vás ve středisku, pod vedením instruktora některého skautského kurzu. Když se povede, někteří budou vedoucí jistě otevřenější nápadu vycestovat za vzdělávací akcí někam dál.

V roverském věku nejčastěji skauti a skautky odchází z oddílů, přestanou se věnovat skautské činnosti. Přitom je to klíčový věk, aby si do života odnesli a uchovali vše, co jim skauting nabídnul a nabízí. Zároveň se jedná o budoucí potenciální vedoucí, které potřebujeme. Jak rovery a rangers udržet ve skautu?

  • Přistupujme k nim jako k výchovné kategorii - pořád potřebují mít svůj vlastní program. Podívej se na Roverský rozcestník , kde najdeš hodně užitečných informací a inspirací, jak s rovery a rangers pracovat, co jim nabídnou a zprostředkovat. Zjisti, co v tomhle věku potřebují.
  • Pokud pro roverské společenství není středisko nadšené, využijte seminář na klíč Roveři nad zlato. Zúčastní se celá středisková rada a možná změní názor :)
Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.