Toto je pouze náhled.
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Doškolovací zdravotnický kurz

Vstupní podmínky pro účastníky

Doškolovacího zdravotnického kurzu (DZK) se mohou zúčastnit uchazeči starší 18 let, kteří již předtím absolvovali kurz Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA). A to v době kratší 6 let od absolvování ZZA do ukončení DZK.

Z výše uvedené vstupní podmínky může udělit výjimku pouze zpravodaj VRJ pro vzdělávání po odůvodněné emailové žádosti na vzdelavani@skaut.cz .

Akce si může stanovit i další či náročnější vstupní podmínky nad rámec té výše uvedené.

I tohoto typu DZK se mohou účastnit nečlenové a vygenerovat si ze skautISu příslušné Oprávnění k výkonu funkce zdravotníka (viz dále), ale nepředpokládáme to, protože bez akreditace tento DKZ pravděpodobně nebude nikde kromě naší organizace uznáván.

Obsah, rozsah, časové dotace a formy ověřování DZK

Přesný obsah, rozsah, časové dotace a formy ověřování DZK stanovuje Směrnice ke zdravotnickému zabezpečení zotavovacích akcí.

Garant ZZA

Tento typ DZK musí mít odborného garanta ZZA, jenž se zadává do skautISové hlášenky akce na záložce „Instruktoři a tým“.

Garant ZZA musí být držitelem oborné činovnické kvalifikace zdravověda , nikoliv v nižším stupni! (dále OČK ZDR), získané nejdéle před 4 lety od konce aktuálně pořádaného ZZA nebo „prodloužené“ v té době platným (lze požádat o výjimku, tedy prodloužení platnosti – viz směrnice) osvědčením o doškolení garanta zdravotnických kurzů. Toto doškolení – s platností 4 let – pořádají garanti OČK ZDR každoročně, obvykle v lednu či únoru a držitele OČK ZDR na něj automaticky zvou.

Garant zodpovídá za průběh a obsah kurzu, rovněž zodpovídá za ověření znalostí a dovedností uchazečů. Jednotlivé aktivity na kurzu může vést odborník k tomu pověřený garantem kurzu. Pověřený odborník nemusí být členem Junáka – českého skauta.

Oprávnění a kvalifikace absolventů

Nejpozději do 1 měsíce od ukončení zkoušek (ale nejlépe obratem) je také nutné ve skautISové hlášence akce označit „všechny vydané dekrety“ (třebaže DZK nemá povinnost vydávat žádný fyzický doklad o absolvenci DZK, označit „vydání dekretů“ ve skautISové hlášence je z technických důvodů nutné – viz dále), čímž dojde k zápisu nového Oprávnění k výkonu funkce zdravotníka (dále oprávnění) do kvalifikací ve skautISovém profilu absolventa.

Tento záznam o kvalifikaci je platný 4 roky, v nichž může absolvent vykonávat funkci zdravotníka zotavovacích akcí v rámci Junáka – českého skauta.

Ze svého skautISového profilu si pak může absolvent časově omezené oprávnění s unikátním kódem (ve formátu PDF) kdykoliv vygenerovat a sám vytisknout (třeba na tábor pro účely skautské kontroly – vzhledem k časovému omezení platnosti, což je interní rozhodnutí Junáka – českého skauta, není vhodné tento dokument proaktivně poskytovat žádnému kontrolnímu orgánu mimo organizaci – k tomuto účelu se použije oprávnění vydané kurzem , na kterém cíleně není uvedeno časové omezení platnosti, nebo akreditované osvědčení).