Zveřejněno 26. 5. 2021
Jaroslav Petřík (Australan)
KÚJ – koordinátor výchovných zpravodajů
jaroslav.petrik@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Stal jsem se výchovným zpravodajem na středisku. Jak začít?

Nebo výchovnou zpravodajkou. Doporučené kroky platí pro všechny :-)

Jak začít?

• Pokud nemáš ve SkautISu novou funkci uvedenou, požádej svého střediskového vedoucího, ať ti ji přidělí. Registrovaným výchovným zpravodajům chodí pravidelný newsletter - shrnutí novinek důležitých ve výchově.
  • Přidej se do FB skupiny Výchovní zpravodajové, ptej se a sdílej zkušenosti.

• Objasni, co je posláním VýZ, jak budeš spolupracovat s vůdci oddílů a seznam radu s prvními kroky, které máš v plánu.
  • Pro všechny spolupracovníky je důležité vědět, s čím se na tebe můžou obracet a co od tebe můžou čekat.

• Navaž osobní vztah s vůdci oddílů, zjisti jejich potřeby a očekávání.
  • Ve spolupráci s vedoucím střediska stanov výchovné a vzdělávací cíle pro středisko na první rok (příp. jiné časové období dle potřeb a praxe střediska).
  • Dohodnuté cíle je vhodné zapracovat do tvé dobrovolnické dohody. Pokud s dobrovolnickými dohodami na středisku nepracujete, navrhni jejich zavedení (zpřehledňují role a závazky v týmu).

• Pravidelně se setkávej s vůdci oddílů, diskutuj jejich potřeby a podporuj je při řešení výchovných otázek.
  • Příležitostně se účastni vybraných oddílových akcí, nabízej zpětnou vazbu, posiluj používání skautské výchovné metody a motivuj oddíly k sebehodnocení (Hodnocení kvalitySemafor).
  • Na střediskových radách posouvej výchovná témata, propojuj oddíly, pomáhej s organizací střediskových akcí.
  • Oddílům s rozšířenou náboženskou výchovou nabídni podporu Odboru duchovní výchovy.
  • Vedoucím oddílům a dorůstajícím činovníkům nabízej příležitosti pro vzdělávání (nekvalifikační i kvalifikační kurzy, vlastní semináře). Seznam se s nabídkou Vzdělávání na klíč .
  • Pravidelně s vedením střediska a oddílů reflektuj postup v naplňování cílů, které jste si stanovili.

Role výchovného zpravodaje je spíš vytrvalostní běh, než sprint. Nechceš to na začátku přepálit a hned se vyšťavit.

• Nesnaž se nakousat dvacet mrkví najednou. Práce výchovného zpravodaje tě může doslova pohltit. Stanov si priority a začni postupně, nevrhej se do všeho. Lepší je méně a důkladně než více a povrchově.
  • Najdi společnou řeč s vedením. Podpora vedení střediska je pro tvou roli velmi důležitá. Informuj je pravidelně o svých aktivitách a záměrech.
  • Hledej spolupracovníky. Zvláště pokud jste velké středisko, není v tvých silách pomáhat každému jednotlivě. Využij proto možností mentoringu, koučování či supervize. Požádej o pomoc šikovné vedoucí, propojuj zkušené se začínajícími. Se složitějšími výchovnými případy se obracej na Poradnu Skautingu pro všechny .
  • Netrap se tím, pokud nenajdeš společnou řeč se všemi. Zpočátku jim spíše naslouchej a ptej se, pokud začneš hned na začátku hodnotit, kontrolovat a radit, často lidi jen odradíš. Snaž se spíše naslouchat, podporovat, motivovat a rozvíjet.
  • Nesnaž se naplňovat pouze své vlastní plány a vize. Tvé aktivity musí vycházet z potřeb celého tvého skautského společenství.