( Aktuální )
Zveřejněno 9. 1. 2025
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Lenka Hašková – Žorža
asistentka vzdělávání
lenka.haskova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Odborná činovnická kvalifikace (OČK)

Odborná činovnická kvalifikace (OČK) je určena činovníkům, kteří zajišťují oborové vzdělávání - tedy instruktorům čekatelských a vůdcovských kurzů a zejména pak zkušebním komisařům čekatelských a vůdcovských zkoušek.

K čemu je OČK potřeba?

OČK představuje specializaci v určitém oboru skautského vzdělávání. Držitelé této kvalifikace jsou způsobilí pro předávání daného oboru na čekatelských nebo vůdcovských kurzech*, a zejména pak k ověřování oborových projevů kompetencí v rámci čekatelské a vůdcovské zkoušky (dle ustanovení Řádu pro vzdělávání).

Seznam konkrétních OČK (vč. seznamu garantů, obsahu oborů a elektronických žádostí o OČK) najdete níže v části Obory OČK .


*K působení na čekatelském nebo vůdcovském kurzu ale není třeba být držitelem OČK – stálí instruktoři potřebují instruktorskou kvalifikaci (IK), instruktoři-elévové potřebují vůdcovskou zkoušku (VZ) a ostatní členové týmu nepotřebují žádnou oficiální kvalifikaci.


Jak můžete OČK získat?

OČK se uděluje na základě prokázání odborných, lektorských a didaktických kvalit potřebných pro roli vzdělavatele a zkoušejícího v daném oboru. Detailní podmínky pro udělení OČK stanovuje Směrnice k oprávněním vzdělavatelů ke zkoušení (OČK, zvláštní oprávnění i pro nečleny).

O OČK se lze ucházet třemi možnými způsoby (případně kombinovaně):

  • Individuální žádostí o OČK,
  • Absolvencí semináře OČK,
  • OČK mentoringem na kurzu.

Velmi doporučujeme nejprve získat lektorskou zkušenost, např. ve spolupráci se zkušenějším instruktorem na skautském kurzu (případně rovnou využít OČK mentoring na kurzu). Pro úplné začátečníky, kteří nikdy nepřipravovali a na kurzu nevedli program, bude získávání OČK velmi náročné.

V případě dotazů k OČK pište asistentce vzdělávání Lence Haškové - Žorže (lenka.haskova@skaut.cz ).


Individuální žádost o OČK

Vstupní podmínky pro žádost o OČK:

  • Členství v Junáku – českém skautu,
  • Věk alespoň 18 let,
  • Případné další vstupní podmínky konkrétních OČK (typicky čekatelská nebo vůdcovská zkouška).

Vždy existuje více způsobů, jak lze potřebné způsobilosti (odborná, lektorská, didaktická) pro získání konkrétního OČK prokázat. Detailně je popisuje Směrnice k oprávněním vzdělavatelů ke zkoušení (OČK, zvláštní oprávnění pro nečleny). Některé obory pak ještě zpřesňují své požadavky v Obsahu OČK (viz Obory OČK). Podmínky prokázání lektorské způsobilosti jsou pro všechny obory OČK společné.

V části Obory OČK vyplňte elektronickou žádost o příslušné OČK - označte, jaké podmínky pro OČK naplňujete, či chcete splnit a dle této volby rovnou doložte případné dokumenty a doporučení, zodpovězte položené otázky apod. - dle pokynů v žádosti. Odesláním formuláře se žádost automaticky předává k vyřízení.

  • Pro vyplnění žádosti je třeba být přihlášený ke Google účtu - pokud ho nemáte, jeho založení je velmi jednoduché a formulář vás sám navede.
  • Dokumenty a doporučení se vkládají přímo do elektronické žádosti, a to v libovolném formátu - pdf, doc, avi…
  • Případná doporučení je možné doložit dvěma způsoby:

    a) sken/​fotka písemného doporučení s podpisem (doporučujícího) - vloženo přímo v elektronické žádosti,

    b) doporučující může poslat své vyjádření emailem asistence vzdělávání na lenka.haskova@skaut.cz . V tom případě stačí pouze text v těle emailu – nezapomeňte ale uvést, k čemu se doporučení vztahuje a pro koho je určeno.

Asistent vzdělávání zkontroluje formální splnění určitých podmínek (např. kvalifikace ve skautISu, vaše praxe na určité pozici apod.) a také splnění podmínek lektorské způsobilosti. V případě nesplnění některé z podmínek vás bude informovat a dohodnete se na dalším postupu. Jinak automaticky následuje krok 4.

  • Chcete-li uznat některou z podmínek OČK na základě skautské kvalifikace, musíte ji mít uvedenou ve svém profilu ve skautISu. Pokud vám tam chybí, můžete si ji nechat zapsat tímto způsobem .
  • Projevíte-li v rámci žádosti zájem o oborový seminář či o Kurz lektorských dovedností (zaškrtnutím příslušné možnosti), automaticky budete zařazeni na seznam osob, které budeme v případě jejich vypsání informovat (emailem).

Asistent vzdělávání předá vaši žádost garantům oboru (viz Obory OČK) k posouzení a ti se s vámi v případě potřeby spojí a domluvíte se na způsobu naplnění dosud nesplněných podmínek (např. na pohovoru apod.).

  • Prosíme, nedomlouvejte si pohovory s garanty před podáním žádosti apod. - vyčkejte na to, až budete po odeslání žádosti o OČK kontaktováni.

Garanti oboru obvykle během 1 měsíce od chvíle, kdy obdrží kompletní podklady pro posouzení žádosti (je možné, že si garanti ještě některé doplňující podklady vyžádají), vydají své stanovisko a zpravodaj VRJ pro vzdělávání rozhodne o ne/​udělení OČK.

  • OČK je obvykle uděleno na základě doporučení minimálně 2 garantů oboru.
  • Je třeba počítat s tím, že během hlavních prázdnin, Vánoc apod. může být lhůta pro vypořádání žádosti o OČK delší (garanti jsou dobrovolníci a dělají to ve svém volném čase) – na druhou stranu směřujeme k tomu, aby žádná (kompletní a řádně vyplněná) žádost nezůstala bez rozhodnutí déle než 2 měsíce.

O rozhodnutí zpravodaje VRJ pro vzdělávání ohledně (ne)udělení žádaného OČK budete informováni emailem. V případě udělení vám bude získané OČK během 1 měsíce zaneseno do vašeho skautISového profilu a poštou (na korespondenční adresu uvedenou ve skautISu) zaslán dekret.


Absolvence semináře OČK

Jednou z možností prokázání požadavků OČK (zejm. didaktické způsobilosti) - viz Individuální žádost o OČK - je seminář pořádaný garanty. Většinou se jedná o jednodenní setkání, na kterém žadatelé představí garantům i ostatním žadatelům své metodické přípravy pro předávání a ověřování daného oboru na kurzu. Společně pak diskutují o tom, v čem je příprava nápaditá, kde jsou její slabiny, rizika apod. Žadatelé i garanti se vzájemně inspirují. Jedná se tedy o vzdělávací akci (proto seminář), která ale směřuje k ověření schopnosti jednotlivých žadatelů připravit efektivní způsob předávání a ověření oboru, a to v potřebném rozsahu a s ohledem na časové možnosti čekatelského a vůdcovského vzdělávání.

Jednotlivé obory mohou tyto semináře pořádat samostatně, od roku 2021 však ústředí pořádá také víkendový Společný seminář OČK, kterého se účastní většina oborů. Na společném semináři lze zpravidla splnit didaktickou způsobilost pro jeden až dva obory OČK, příp. jeden obor OČK + absolvovat Kurz lektorských dovedností (který je pořádán zároveň se Společným seminářem OČK).

Jednotlivé oborové semináře OČK se konají dle rozhodnutí garantů, kteří je pořádají (dohledat je lze v Databázi vzdělávacích akcí ). Projevíte-li v rámci individuální žádosti o OČK zájem o oborový seminář či o Kurz lektorských dovedností (zaškrtnutím příslušné možnosti), automaticky budete zařazeni na seznam osob, které budeme v případě jejich vypsání informovat (emailem).

Společný seminář OČK (1 víkend) se koná 1x ročně, zpravidla uprostřed února v Praze (případně online - dle situace a zájmu). Aktuálně vypsaný termín (kromě záznamu ve výše uvedené databázi) je vždy zveřejněn (spolu s dalšími potřebnými informacemi) na webu semináře ock.skaut.cz . O jeho vypsání informujeme i prostřednictvím vzdělavatelských komunikačních kanálů.

Ať už se hlásíte na samostatný oborový seminář OČK nebo na Společný seminář OČK, je potřeba zároveň podat i individuální žádost o OČK a v ní vybrat možnost splnění podmínek "absolvencí semináře OČK".

V případě hlášení na individuální oborový seminář OČK postupujte dle pokynů pořadatelů daného semináře.

Přihlašování na Společný seminář OČK probíhá na webu ock.skaut.cz . Pro účast na tomto semináři je třeba také zpracovat přípravu dle požadavků jednotlivých oborů (viz Obory OČK). Přípravu odevzdáváte dopředu (zpravidla do konce kalendářního roku), aby ji mohli garanti posoudit a vy jste měli dost času k zapracování případných připomínek. Některé obory OČK pro přijetí na seminář vyžadují i předchozí splnění lektorské způsobilosti.


OČK mentoring na kurzu

OČK mentoring na kurzu si klade za cíl systematicky využít to, co už na mnoha kurzech samovolně probíhá. Tedy vzájemné učení mezi vdělavateli a postupné předávání jednotlivých oborů ze zkušenějších držitelů OČK na začínající vzdělavatele bez OČK. Jde o způsob, jak se na získání OČK postupně připravovat a pracovat na sobě. Tedy jde o vhodnou cestu pro ty, kteří se rádi učí praxí a v dialogu s někým zkušenějším. Mentoring přitom nemusí probíhat jen na domovském kurzu mentora a mentorovaného, ale může se jednat například i o stáž na cizím kurzu.

Podrobné informace k OČK mentoringu na kurzu najdete v tomto dokumentu .

V případě dotazů pište Učňovi na email ucen@skaut.cz .

Aby mohl mentoring proběhnout na vašem kurzu, je nutné splnit několik podmínek. Kromě nahlášení mentoringu v projektu kurzu, je třeba mít i mentora, který je držitelem daného OČK a 2x s ním působil jako komisař ve zkušební komisi čekatelské či vůdcovské zkoušky. Mentor se také musí dopředu zúčastnit úvodního mentorského školení. O jeho vypsání informujeme prostřednictvím vzdělavatelských komunikačních kanálů.

Obory OČK

Obsah OČK MZHS

Garanti oboru:

  • Petr Brabec  - Vrabčák
  • Jiří Zajíc - Edy
  • Jan Pečený - Neptun
  • Petr Beránek - Vlk
  • Stanislav Balík - Ježek
  • Martin Pavliš - Krokodýl
  • Eva Staněk - Evička
  • Josef Prokeš - Křik
Žádost o OČK MZHS

Obsah OČK VED

Garanti oboru:

  • Jiří Konrád - Abbé
  • Zbyněk Drápela - Náčelník
  • Jaroslav Petřík - Australan
  • Pavla Bednáriková - Mary
  • Jiří Konrád - Abbé
  • Jan Smrčka - Čáp
  • Vojtěch Prokeš
Žádost o OČK VED

Obsah OČK MET

Garanti oboru:

  • Lukáš Dořičák - Fary
  • Radoslav Šonský - Drobek
  • Barbora Křížová
  • Eliška Hanzlová - Pampa
  • Jakub Holobrádek - Učeň
  • Alena Švaříčková - Kloky
Žádost o OČK MET

Obsah OČK PED

Garanti oboru:

  • Kateřina Parvonič – Káča
  • Lenka Dimmrothová – Mimi
  • Denisa Raichlová – Motla
  • Gerd Dimmroth – Hern
  • Tereza Filipová
  • Matěj Havel
Žádost o OČK PED

Obsah OČK PSY

Garanti oboru:

  • Jakub Procházka - Citron
  • Kamila Černá - Macíček
  • Kamila Carbolová
  • Kristýna Baumová - Týnka
Žádost o OČK PSY

Obsah OČK TABBEZ

Garanti oboru:

  • Jakub Jasaň - Rogalo
  • Martin Večeřa
  • Petra Holíková 
  • Pavel Holík - Kyklop 
  • Jan Smrčka - Čáp
  • Karel Opočenský - Bobr
  • Martin Adámek - Rumpál 
  • Vojtěch Černohorský
Žádost o OČK TABBEZ

Obsah OČK ORG

Garanti oboru:

  • Ondřej Peřina - Jerry
  • Jan Novák
  • Ondřej Polák - Kasař
  • Roman Dvořák - Rejpal
  • Tomáš Řehák - Špalek
  • František Šereda - Moulin
  • Ludmila Hobzová - Lída
  • Martin Sovák - Čajoch
  • Karel Ryba - Mýval
  • Petr Brabec - Vrabčák
  • Jan Šimbera - Prófa
  • Ondřej Pytela
Žádost o OČK ORG

Garanti oboru:

  • Petr Pavlok - Vrána
  • Iveta Šelepová - Fifi
  • Tomáš Vítek - Datel
  • Jan Novák
  • Tomáš Průša - Bebe
  • Antonín Frič - Tonda
Žádost o OČK PRV

Garanti oboru:

  • Bořek Slunéčko
  • Jan Stejskal - Johan
  • Marie Řeháková - Maru
  • Michal Mertens - Myšák
  • Olga Dočekalová
  • Jana Godarová - Ellie
  • Miroslava Večeřová - Mirabelka
Žádost o OČK HOS

OČK první pomoc je určen pro lektorky a lektory, příp. zkoušející na čekatelských kurzech.

OČK PP neopravňuje ke garantování kurzu zdravotník zotavovacích akcí (ZZA) nebo doškolovacích zdravotnických kurzů.

Žádost o OČK PP
Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.