Zveřejněno 6. 11. 2023
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Střediskové minimum (SM)

Úloha vedoucího střediska přináší nové výzvy a povinnosti. Střediskové minimum vám pomůže zorientovat se ve všech důležitých oblastech a zároveň poskytne příležitost ke sdílení  praktických rad a zkušeností i načerpání motivace.

Střediskové minimum je povinnou kvalifikací pro vedoucí a zástupce vedoucích organizačních jednotek (OJ). Kurz přináší důležité informace z oblasti práva, bezpečnosti, vedení týmu a práce s dobrovolníky, koordinace výchovné činnosti a finančního řízení.

• kvalifikace střediskové minimum navazuje na vůdcovskou zkoušku;
  • je povinnou kvalifikací pro vedoucí OJ a jeho zástupce (u zástupce od 1. ledna 2025),
  • vedoucí a zástupce vedoucího OJ je povinen získat kvalifikaci nejpozději do 1 roku od zvolení do funkce;
  • kvalifikace se získává absolvencí kurzu střediskového minima (součástí není kvalifikační zkouška).

Automatická výjimka: je udělena činovníkům, kteří v posledních 5 letech od nástupu do funkce působí či působili po dobu minimálně 24 měsíců v roli vedoucího organizační jednotky (do uznávaných let se nezapočítávají roky, kdy osoba funkci vykonávala s výjimkou udělenou nadřízenou jednotkou). Získání kvalifikace střediskového minima je pro tyto činovníky pouze doporučené, byť i pro ně může být užitečné.

Výjimku z kvalifikačního předpokladu smí v odůvodněných případech udělit nadřízená VOJ (v případě krajů výjimku uděluje VRJ).

Přesný obsah kurzů SM najdete ve Směrnici ke kurzům střediskového minima.

Aktuální nabídku kurzů střediskového minima najdete v Databázi vzdělávacích akcí.

Pro vedoucí středisek (i dalších OJ) je připravena Příručka pro vedoucí středisek .

Nemám vůdcovskou zkoušku a rád bych měl/​a kvalifikaci střediskové minimum

Střediskové minimum můžete absolvovat bez vůdcovské zkoušky, ale nejpozději do 18 měsíců od absolvování kurzu je nutné složit zvláštní zkoušku k ověření vybraných kritérií vůdcovské zkoušky (Příloha č. 2 Směrnice ke kurzům střediskového minima). Ověřují se kritéria důležitá pro koordinaci činností v OJ.

Ověření 18 vybraných kritérií také může proběhnout u jakékoliv zkušební komise pro vůdcovské zkoušky, po dohodě s ní. Jednou ročně je také sestavována komise na ústřední úrovni (potřebu přezkoušení absolventů kurzů SM komunikujeme přímo s kurzy SM). Zkoušení ústřední komisí probíhá online ve formě úkolů, testů a pohovorů, obvykle během zimních měsíců a dle dohody se zájemci o zkoušku (je do značné míry individualizovaná).

I přes možnost složení “rozdílové zkoušky” na místo celé vůdcovské zkoušky (VZ), však kvalifikaci VZ i vedoucím jednotek doporučujeme, a to hlavně z důvodu velkého zaměření na výchovnou oblast. S její znalostí pak vedoucí jednotky může lépe cílit pomoc a podporu výchovné činnosti.