Mentoring – přirozený způsob předávání zkušeností
O mentoringu
Mentoring je proces předávání zkušeností. Je jednodušší a efektivnější načerpat zkušenosti od někoho, kdo se v oblasti dlohodobě pohybuje, než si všechno hledat a zkoušet sám. Jádrem mentoringu je vztah dvou osob mentora/mentorky a mentorované/ho.
Jde o oboustraně přínosnou spolupráci. Mentorovaným se otevírají nové obzory a mentoři mohou mít dobrý pocit, že zkušenosti, které během praxe nabyli jsou užitečné i jejich následovníkům. Mentorský princip je ve skautské výchově všudypřítomný, stojí na něm družinový systém i vedení oddílů, kdy vedoucí coby mentoři směřují rádce a rádkyně. Mentoring se skvěle uplatní při práci s mladými vedoucími oddílů či středisek a obecně činovníky, kteří jsou noví ve své funkci. Právě ti aktivně vyhledávají mentory pro dané oblasti a spolupracují s nimi.
Principem komunikace je při mentoringu otevřenost – nikdo by se neměl bát říct, že mu něco nevyhovuje.
Kdy využít zkušenosti mentora
- Chceš se ve své roli/situaci lépe zorientovat, něco se naučit a někam se posunout.
- Chceš dělat věci dobře a s radostí a chceš vědět, jak nejlíp na to.
- Chceš se učit sdílením zkušeností a diskusí.
- Nestydíš se klást otázky, požádat o radu a vítáš zpětnou vazbu.
- Dokážeš pojmenovat své potřeby a cíle, kterých chceš dosáhnout.
Jak mentoring probíhá
Zde bývají aktivnější spíše mentorovaní, kteří hledají někoho, kdo by jim mohl pomoct. O pomoc s nalezením mentora mohou požádat vedoucího střediska či výchovného zpravodaje.
Dvě strany se „našly“ a nyní musí vyladit své představy a možnosti. Vedle organizačních záležitostí (kdy a jak bude mentoring probíhat) je třeba si sdělit, co oba od mentoringu očekáváte, k jakým cílům směřujete.
Setkávání podle dohodnuté frekvence, řešení akutních problémů e-mailem nebo telefonicky, zpětná vazba, sledování, zda naplňujeme definované cíle. Nebojte se řešit témata nová i obecnější, která přesahují skauting.
Po uplynutí dohodnuté doby vyhodnoťte, zda byl podle vás mentoring úspěšný. Můžete v mentoringu pokračovat, ukončit jej nebo navázat na vztah v nových rolích – ať už jako přátelé, nebo občasná „poradna“ na telefonu.
Jak získat mentora
Na začátku hledání mentora si vyjasni oblasti, ve kterých chceš, aby byl mentor tvým vzorem. Zvaž své časové možnosti a preferovaný způsob setkávání. Pokud není nikdo, kdo by odpovídal tvým představám o mentorovi ve tvém středisku, neváhej hledat i mimo něj.
Vhodným mentorem by mohl být tvůj předchůdce ve funkci nebo instruktor vzdělávacího kurzu. Můžeš se zeptat na střediskové radě nebo skautském okrese/kraji, jestli znají někoho, kdo by ti byl dobrým mentorem. Poptávat mentory můžeš i na skaut.cz/jobs .
Chci se stát mentorem
Mentor má zkušenosti, které touží předávat. Je to člověk schopný reflexe a nadhledu - umí se podívat na problémy očima mentorovaných.
Máš předpoklady být dobrým mentorem, pokud:
- Dáváš upřímné rady a odpovědi a nebojíš se upozorňovat na úskalí.
- Dokážeš povzbudit, inspirovat, pochválit.
- Máš na mentoring čas, je snadné se s tebou spojit a setkat.
- Zvládáš zůstávat neutrální, nehledáš vždy vinu v druhých a nesrážíš přístup ostatních.
- Zajímáš se o budoucnost skautingu a o výzvy, jimž čelí nové generace činovníků.
- Umíš dávat konstruktivní a pozitivní zpětnou vazbu.
- Jsi otevřený/á debatám a diskusím o tématech, s nimiž přicházejí druzí.
Pokud tě aktivní mentoring zajímá a chceš se stát mentorem/mentorkou, dej o sobě vědět. Sepiš, co můžeš nabídnout. Jaké jsou tvoje zkušenosti ze skautského, osobního i profesního života, kolik času a energie můžeš mentoringu věnovat. Zpracuj to do medailonku, připiš, jakým formám setkávání dáváš přednost, a oslov skauty a skauty ve svém okolí.
Konkrétně můžeš nabídnout pomoc nástupcům na pozici, kterou jsi dříve zastával/a. Svou nabídku můžeš přednést na střediskové radě nebo zaslat skautskému okresu/kraji – požádej organizační jednotky, aby ji šířily na sociálních sítích. Můžeš ji uveřejnit i na Facebooku Skautská personalistika a jobs .
Seminář o mentoringu
Odbor pro personalistiku nabízí seminář na klíč na téma Mentoring jako přirozená věc ve skautingu.