Zveřejněno 22. 2. 2024
Petra Bašová (Fidla)
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
petra.basova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

O motivaci

Chuť něčemu se věnovat, a to i skautingu, může kolísat. Podpořit vnitřní motivaci, načerpat novou energii či v pravý čas povzbudit, může udělat divy. Přinášíme několik tipů, jak na to.

Jak motivovat…

Některé úkoly plníme s radostí a bez otálení, do jiných se nám moc nechce, to je celkem běžné. Důležité je udržet si celkové nadšení a pozitivní energii, kterou pak můžeš šířit dál. Podívej se na naše tipy, jak si dobít baterky.

• Dopřej si energetickou vzpruhu. Vydej se na nějakou skautskou zážitkovou akci s přáteli.
  • Obklopuj se lidmi, kteří jsou nadšení pro věc. Pro jakoukoli. Entuziasmus je nakažlivý. I ty budeš chtít být pro něco zapálený. Třeba zrovna pro skauting.
  • Vystup ze své sociální bubliny a navaž přátelství na dálku se skauty z jiné země.
  • Požádej spolupracovníky o zpětnou vazbu na svou práci. Pokud ji vidí pozitivně, určitě tě to povzbudí, pokud by chtěli cokoliv změnit, je dobré to řešit včas a společně.
  • Udělej si revizi toho, jaké činnosti tě baví a co umíš, popřípadě co nového by ses chtěl/​a naučit a najdi si novou roli v týmu/​oddíle.
  • Zapracuj na svých vlastních cílech, se kterými ti může Junák – český skaut pomoct. Využij k tomu třeba vzdělávací akce, mentoring nebo koučink.
  • Čti si motivační citáty, poslouchej motivační podcasty, dívej se na YouTube videa motivujících lidí.
  • Uvědom si, že ve své roli či funkci nezůstaneš navěky. Těš se na další kroky na své skautské stezce životem. Skauting ti nabízí spoustu příležitostí pro realizaci a forem zapojení i v dospělém věku.
  • A hlavně nezapomeň odpočívat. Chvíli volna potřebuje občas každý. Pokud se cítíš vyčerpán, je určitě v pořádku domluvit si třeba i delší přestávku od svých povinností.

Nestačí, že máme v radě lidi, kteří mají potřebné schopnosti, dovednosti a zkušenosti. Potřebujeme lidi, kteří mají touhu, zápal a vnitřní oheň. Co nám zajistí spokojené členy oddílové rady plné nápadů, energie a chuti do práce?

• Zaměřte se více na důvod “PROČ” něco udělat než na “CO” a “JAK” to udělat.
  • Nepřizpůsobujte lidi úkolům, ale úkoly lidem.
  • Pomozte každému zvlášť najít jeho osobní poslání.
  • Jednou za čas si na poradě upřímně řekněte, proč se každý z vás stále věnuje skautingu a co vás baví na jeho činnosti.
  • Dávejte si najevo svou vděčnost za odvedenou práci, děkujte.
  • Delegujte si odpovědnost za některé úkoly.
  • Zkrášlete si prostředí, ve kterém se pohybujete.
  • Uspořádejte si společnou oddychovou akci – grilovačku, výšlap, laser game, bowling atp.

Naším cílem není motivovat děti k tomu, aby dělaly, co po nich chceme, ale porozumět jejich individuální motivaci a dokázat ji propojit s něčím, co oddíl nabízí. Chceme děti rozvíjet, ne je ovládat. A k tomu nám stačí dobrá vůle, trocha empatie a selský rozum. Tady je několik konkrétních tipů:

• Úměrně věku je zapojuj do přípravy programu. Nepopulární úkoly spravedlivě rozděluj mezi všechny.
  • Respektuj individuální nastavení každého dítěte a pomoz mu najít jeho vlastní smysl v dané aktivitě. Zvědavost bývá nejsilnějším motorem.
  • Úkoly prezentuj jako možnost podílet se na něčem významném, šanci odlišit se, přispět svým dílem ke společnému úsilí, možnost prosadit se a vyniknout.
  • Prezentuj i rutinní činnosti jako možnost naučit se něco nového.
  • Dej každému prostor dělat věci po svém.
  • Výsledek nehodnoť, důležitější je, zda se jednotlivci nebo družina jako celek naučila něco nového, popř. se v něčem zlepšila.
  • Eliminuj odměny a tresty. Odměnou je přece činnost samotná a místo trestu společně hledejte důvod, proč k nežádoucí situaci došlo.
  • Šetři pochvalami a raději používej poděkování a slova ocenění.
  • Šetři příkazy a zákazy. Nepovyšuj se a zvol partnerský přístup.
  • Upřímně se zajímej: „Jak to jde?“, „Nechybí ti něco?“, „Je něco, s čím potřebuješ poradit?“.
  • Znovu si nastuduj Skautskou výchovnou metodu. Je to úžasný návod na vnitřní motivaci.
  • Nečekej, že se ti podaří vždy a každého nadchnout. Není to jen tvůj úkol. Jedete v tom společně.

Hrátky s motivací

Společně přemýšlejte nad motivací. Jak ji získáváte a kdy ji ztrácíte? Klást tyto otázky a nalézat na ně odpovědi je cílem následujícího programu.